Laf aramızda hazır dondurmaları pek sevmem.Yersem de illa ki meyvelilerinden yerim.Hatta hatırlayan hatırlar çocukluğumda buz parmak diye bir çeşidi vardı Algida’nın, hemen hemen hergün yerdim  vişnelisini...hala da tadı damağımdadır.Piyasadan kaldırıldığını duyduğum gün ise yıkıldığım gündür… :)

Pastanede satılan açık dondurmalar (her ne kadar daha sağlıksız olsa da verilen emeğin lezzeti olsa gerek) bana her zaman daha lezzetli gelmiştir.Bir arkadaşımın tavsiyesi üzerine de dün akşam Bostancı’daki Yaşar Usta’nın dondurmasını tattık.Bu zamana kadar da benim için en iyisi olan Moda’daki Ali usta'nın ne yazık ki dün pabucu en yüksekteki dama atıldı.


Allah’ım o ne güzel bir dondurma hatta dondurma bile değil bu yediğin buzlu gerçek meyve…


Lezzetin sırrı mevsiminin gerçek meyvelerinden yapılması.Mesela şimdi gidip Yaşar Usta’ya “çilekli dondurma yok mu?” derseniz hakaret etmiş olur üstüne de azar işitebilirsiniz.
Biz dün akşam yediklerimizden kırmızı erikli,kaymaklı ve muzlu çeşitlerine hayran kaldık.Biraz araştırdım da kavunlu,zencefilli, şeftalili ve incirli olan çeşitleri nam yapmış.Dün bu çeşitleri kalmamıştı ama tez vakitte tekrar gidilip bu çeşitlerden yemek boynumuzun borcu...


O taraflara yolunuz ya da bu lezzetin tadına bakmak isterseniz işte size tarif :
Bostancı minübüs caddesi'nde lunaparkı geçtikten sonra kadıköy istikametine doğru shell istasyonunun karşısındaki sokakta, hemen solda…

Delikadin Nuray

5 yorum:

ŞÜKRAN dedi ki...

Nurayyyy, bu tabak beni benden aldı yahuu.. Bende bütün meyveli dondurmalara bayılırım ama senin de dediğin gibi her yerden yenmez ısrdığın zaman sakız gibi sert olacak krema gibi erimeyecek.. tabağı bitirdim ama sevgilerimi koyup getirdim kabul et olurmu Görüşmek üzere sevgiler öpücükler..

Adsız dedi ki...

Sekerim, Yasar Usta'nin tahinli dondurmasini bulabilirsen kacirma! Yookkkk boyle bi sey!!

Gulsah T.

İki Deli Kadin (Nuray) dedi ki...

Şükran'cım,
Afiyet şeker olsun.Yolun düşerse gerçekten tat ama bu lezzeti.

Gülşah,
tahinliyi listeme ekledim bile...Yerken kulaklarını çınlatacağım.

evimindekoratörü dedi ki...

Orayı biliyorum, ama dondurmasını hiç denememiştim. En yakın zamanda gidicem.

Kitap Kurduyum Ben dedi ki...

Ben de gazetede okudum methini ve gerçekten merak ettim!Gidip denemeli hemen!

Yorum Gönder

Bakalım bu işe siz ne diyeceksiniz!!!