Pepeeee benim bile :) keyifle seyrettiğim oldukça başarılı bir çizgi film…

Yalnız Pepee’nin diğerlerinden şöyle bir farkı var.


Pepee boynuna yada omzuna nazar boncuğu takar , geleneksel türk yemeklerimizden mesala etli kuru fasülyeden yer , zeybek , harmandalı vs.halk oyunlarımızdan herhangi birini oynamayı çok sever…
Size de garip geldi dimi?


İlk keşfedişimizde Pepee arkadaşıyla hoplaya zıplaya  halay çekiyordu :) bizde nasıl yani diyerek gülmüş ve sonrada merakla dur bakalım buda neymiş diye seyretmeye başlamıştık.

Yapımcısı şarkıcı Kıraç’ın adına şarkılar yazdığı sevgili eşi Ayşe Şule Bilgiç…Müzikler Kıraç’tan seslendirme ise Ayşe’den…Öyle hoş ve etkileyici bir ses tonu varki.Arada bakıyorum ben bile Ayşe gibi “Pepeee Peepee yaralı pepeee” diye şarkı mırıldanıyorum.


Madem her şey Türk neden ismi Pepee diyenlere ise yanıt ;
Pepee Türkçe bir kelime ve Anadoluda kekemelik için kullanılıyormuş.Merak edip seyretmek isteyenler ise TRT Çocuk kanalına…

Delikadin Nuray

6 yorum:

Hande dedi ki...

Biz de oğlumla yatıp kalkıp pepe seyrediyoruz:)
Orjinali Pocoyo.Sanırım İspanyada.Youtube'da görmüştüm.
Yani Pepe orjinal değil:)
Çocuklar için iyi bir yapım olduğunu düşünüyorum.
Ayşe Şule Bilgiç çocuk sahibi olduktan sonra bu işlere başladı galiba.İyiki de başlamış biz çok seviyoruz:)

ÖRGÜÇANTAM dedi ki...

ben pepeyi arkaşın oğluşu seyrederken tanımıştım harmandalı oynamasına hastayım:)) Kıraç ve sevgili Ayşeye bravo gerçekten.

nohut oda dedi ki...

nuraycım bende ayse sagolsun ızlıyorum ve sevıyorum ama hıc bu bılgılerı bılmıyordum cok tesekkurler gercekten demek susu ayse hanımmıs guzel daha cok sevdı sımdı:)

evimin dekoratörü dedi ki...

Nuraycım bak bunları hiç bilmiyordum, bundan sonra izlerken ayrı bir keyifle izleriz artık :)

Sitare dedi ki...

ben çok seviyorum ve destekliyorum pepeenin geleneksel duruşunu.dört bir yanımız yabancı özentisi kavramlar ve oyuncaklarla doluyken bizi biz yapan değerleri çocuğa aşılayacak en güzel çizgi film bana göre.

keloğlan ilk çıktığı zaman da aynı şeyleri düşünmüştüm.mesela orada el yapımı gözleme yemek yanında ayran içmek gibi kavramlar lanse ediliyordu.oğlum o vakitler küçüktü ve kolayı bırakıp ayrana geçiş yapmıştık.bize epey katkısı olmuştu.

kızım 20 aylık.pepee,şila hayranı.daha şimdiden kendince halay çekiyor zeybek oynuyor.çok mutlu oluyorum.

kanal d izle dedi ki...

pepee yi kızım çok seviyor

Yorum Gönder

Bakalım bu işe siz ne diyeceksiniz!!!